Späť

A máme tu znova podvody s vratením preplatku daní

Pridané: 1.8.2021 12:19:41 Počet zobrazení: 4631

01 August 2021

Podvody nemajú voľno ani počas dovoleniek. V tomto týždni sa opakovane na Slovensku objavila téma phishingu - možnosť získania preplatkov na daniach z príjmu. Samozrejme je to klasický podvod v digitálnom prostredí.

A máme tu znova podvody s vratením preplatku daní

O téme manipulatívnych podvodov vo forme phishingových správ sme už písali mnoho. V tomto týždni sa opakovane na Slovensku objavila téma zaujímavá asi pre každého a preto zaujímavá aj pre útočníkov. Motívom tohto phishingu je  možnosť získania preplatkov na daniach z príjmu. Samozrejme je to klasický podvod.

 

Takže zopakujme zásady:

 • najskôr čítam, uvažujem a potom konám (klikám)
 • uvažujem nad nasledovnými detailami správy
  • odosielateľ  - nezmyselná adresa neodpovedajúca odosielateľovi je obvykle prvým signálom 
  • obsah - najmä jeho logická väzba - prečo by mi mal ako napríklad v tomto prípade oznamovať správca daní preplatok o ktorý dokonca musím požiadať - keď na takúto formu komunikácie má vybudovanú inú formu komunikácie
  • kontrolujem aj link - často práve jeho nasmerovanie poukazuje, že nemá súvis s podvodne deklarovanou autoritou a vedie na neznáme úložisko  
  • no a v neposlednom rade kontrolujem aj text a jeho zmysel - je dosť pochybné, žeby finančná správa používala oslovenie "drahá"
 • pri podobnej správe kontrolujem WEB stránku odosielajúcej organizácie - napríklad k tomuto phishingu vydala Finančná správa SR včera (30.7.2021) správu na svojom portáli https://www.financnasprava.sk/sk/pre-media/novinky/archiv-noviniek/detail-novinky/_podvod-email-ts

 

 

Podvod

Osožným je osvojenie si jedného dobrého zvyku - ak Vám príde podobný e-mail neklikajte na linky uvedené v texte - navštívte radšej stránku inštitúcie pod ktorej menou Vám mail prišiel a skontrolujte si situáciu priamo tam. Teda ak Vám napríklad prišiel e-mail "z Vašej banky" - zájdite obvyklým spôsobom cez internetový prehliadač alebo bankovou aplikáciou nainštalovanou na Vašom mobilnom telefóne a skontrolujte stav účtu či iné informácie pred ktorými Vás "varuje" mail ktorý ste dostali.

 

Poučenie na záver: 

podozrivý e-mail je jednoduchšie vymazať než následne riešiť následky spôsobené neuváženým kliknitím či odpoveďou na daný mail.

 

 

Vzdelávajte svojich zamestnancov

 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie