A máme tu znova podvody s vratením preplatku daní
Pridané: 1.8.2021 12:19:41 Počet zobrazení: 4680
01 August 2021
Podvody nemajú voľno ani počas dovoleniek. V tomto týždni sa opakovane na Slovensku objavila téma phishingu - možnosť získania preplatkov na daniach z príjmu. Samozrejme je to klasický podvod v digitálnom prostredí.
O téme manipulatívnych podvodov vo forme phishingových správ sme už písali mnoho. V tomto týždni sa opakovane na Slovensku objavila téma zaujímavá asi pre každého a preto zaujímavá aj pre útočníkov. Motívom tohto phishingu je možnosť získania preplatkov na daniach z príjmu. Samozrejme je to klasický podvod.
Takže zopakujme zásady:
- najskôr čítam, uvažujem a potom konám (klikám)
- uvažujem nad nasledovnými detailami správy
- odosielateľ - nezmyselná adresa neodpovedajúca odosielateľovi je obvykle prvým signálom
- obsah - najmä jeho logická väzba - prečo by mi mal ako napríklad v tomto prípade oznamovať správca daní preplatok o ktorý dokonca musím požiadať - keď na takúto formu komunikácie má vybudovanú inú formu komunikácie
- kontrolujem aj link - často práve jeho nasmerovanie poukazuje, že nemá súvis s podvodne deklarovanou autoritou a vedie na neznáme úložisko
- no a v neposlednom rade kontrolujem aj text a jeho zmysel - je dosť pochybné, žeby finančná správa používala oslovenie "drahá"
- pri podobnej správe kontrolujem WEB stránku odosielajúcej organizácie - napríklad k tomuto phishingu vydala Finančná správa SR včera (30.7.2021) správu na svojom portáli https://www.financnasprava.sk/sk/pre-media/novinky/archiv-noviniek/detail-novinky/_podvod-email-ts
Osožným je osvojenie si jedného dobrého zvyku - ak Vám príde podobný e-mail neklikajte na linky uvedené v texte - navštívte radšej stránku inštitúcie pod ktorej menou Vám mail prišiel a skontrolujte si situáciu priamo tam. Teda ak Vám napríklad prišiel e-mail "z Vašej banky" - zájdite obvyklým spôsobom cez internetový prehliadač alebo bankovou aplikáciou nainštalovanou na Vašom mobilnom telefóne a skontrolujte stav účtu či iné informácie pred ktorými Vás "varuje" mail ktorý ste dostali.
Poučenie na záver:
podozrivý e-mail je jednoduchšie vymazať než následne riešiť následky spôsobené neuváženým kliknitím či odpoveďou na daný mail.